Ciekawe Technologia

2021 – co nowego czeka nas w świecie technologii?

Czy nadchodzący rok 2021 będzie podobny do poprzedniego? 2020 rok wstrząsnął całym światem. Głównie z powodu epidemii, która wywróciła wszystko do góry nogami. Na szczęście dla nas, nie powstrzymał jednak postępu technologicznego. Z roku na rok rozwój technologii coraz bardziej przyspiesza, wpływając znacząco niemal na każdą dziedzinę naszego życia. Na rynku o wiele częściej pojawiają się nowe urządzenia, które posiadają więcej możliwości, lepszą ergonomię, czy też są bardziej sprawne technicznie od swoich poprzedników. Bez dwóch zdań, ma to pozytywny wpływ na wygodę konsumentów, którzy mogą przebierać w ofertach coraz to lepszego sprzętu. W 2021 również czeka na nas wiele technologicznych nowości.

Rozwój sztucznej inteligencji

Jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji, to warto wspomnieć o pewnym ciekawym fakcie. Jednym z działów obejmujących działanie AI jest rozpoznawanie twarzy w urządzeniach takich jak chociażby telefony komórkowe. W 2020 roku doszło do przyspieszenia rozwoju tej gałęzi technologii, a to za sprawą pandemii COVID-19. Ale w jaki sposób? Otóż wynikło to przede wszystkim z tego względu, że większość ludzi zaczęła nosić maseczki, które utrudniały w naturalny sposób rozpoznawanie twarzy przez smartfony. Producenci zatem zostali zmuszeni do wprowadzania coraz to większej ilości poprawek i ulepszeń, by systemy te były bardziej wydajne i mniej zawodne. Z pewnością 2021 rok przyniesie użytkownikom smartfonów sporo nowych technicznych rozwiązań, jeśli chodzi o ten segment technologii.

Rozwój sieci 5G

W 2021 roku planowane jest również wprowadzenie nowych rozwiązań i zastosowań dla sieci 5G, obecnej już w 48 krajach na całym świecie. Sieć 5G to standard telekomunikacyjny, którego infrastruktura pozwala na niemal stukrotnie większe transmisje danych, aniżeli ma się to w przypadku obecnie wykorzystywanego 4G. Specjaliści zgodnie twierdzą, że w 2021 znacząco upowszechni się dostęp do urządzeń, które obsługują sieć 5G. 

Wobec tego jednocześnie rozwiną się takie segmenty technologii jak:

  • inteligentne domy,
  • inteligentne miasta,
  • autonomiczne pojazdy,
  • usługi telemedyczne.

Dzięki rozwojowi sieci 5G, obszary te zostaną znacząco udoskonalone. Na świecie obecne jest bowiem coraz więcej urządzeń, które są ze sobą połączone za pośrednictwem Internetu i jednocześnie korzystają z pewnych informacji udostępnianych w chmurze. Nowy standard sieci oferujący szybszą prędkość, mniejszą ilość opóźnień i większą niezawodność wpłynie pozytywnie na działanie tego typu sprzętów.

Nowe produkty od Apple

Jak co roku, w 2021 Apple wprowadzi na rynek całą gamę nowych urządzeń – począwszy na najnowszych iPhone’ach, a skończywszy na udoskonalonych Apple TV. Wiele z nich będzie posiadało nowe, bardziej wydajne podzespoły, które znacząco przyczynią się do zwiększenia komfortu użytkowania. 

Oprócz usprawnień modeli obecnych marek, wiele wskazuje na to, że Apple może wprowadzić do sprzedaży zupełnie nowy rodzaj urządzeń. Mowa tutaj o Apple Glass – okularach AR (Augmented Reality), które zaoferują konsumentowi wrażenia rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki nim użytkownik będzie miał dostęp w czasie rzeczywistym do wielu funkcji, znanych na przykład z obsługi smartfonów (aparat, przeglądanie smsów czy wykonywanie połączeń), na ekranie wyświetlanym w okularach. Brzmi naprawdę futurystycznie…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Ciekawe

Obudowa do telefonu z „poduszką powietrzną” – wynalazek niemieckiego studenta

Każdemu zdarza się, od czasu do czasu upuścić telefon. Gdy spadnie on ekranem do ziemi, najczęściej możemy poczuć odrobinę strachu podnosząc
Ciekawe

Nadchodzące premiery gier w roku 2020

Chociaż panująca obecnie sytuacja z nowym wirusem zatrzymała na chwilę cały świat, nie można powiedzieć tego o branży gier komputerowych.