Bundlore – złośliwe oprogramowanie na system macOS

obrazek wektorowy safari na macOS

Atak na system macOS. Nowy rodzaj wirusów na system macOS Catalina – został wykryty przez specjalistów z firmy Sophos, o czym poinformowali na swoim blogu. Bundlore – bo tak nazwany został wirus – instalowany jest podobnie jak większość Trojanów, poprzez ukrywanie się w zwykłych aplikacjach, które chcemy zainstalować na swoim komputerze. Podczas instalacji naszej aplikacji, w tle instaluje się również ukryty w pliku instalacyjnym wirus. Wirus ten, w sposób niewidoczny dla użytkownika instaluje inne niechciane aplikacje oraz dodatki do popularnej dla tego systemu przeglądarki internetowej o nazwie Safari. Takie dodatki mogą np. śledzić przeglądane przez nas strony, odczytywać wpisywane hasła czy wiadomości. Mogą też wyświetlać nam dodatkowe reklamy lub przekierować nas na zainfekowane strony.  

[Źródło – blog Sophos]

Jaki zysk mają twórcy Bundlore z zainfekowania Twojego komputera?

Najnowsze odmiany wirusa należącego do rodziny Bundleware występują ukryte np. instalatorze Flash Playera na macOS. Po instalacji zmieniają stronę główną Safari na zmodyfikowaną, korzystającą z innej wyszukiwarki niż domyślna. Twórcy tego oprogramowania generują w ten sposób ruch na swoich – najczęściej również zainfekowanych – stronach. Ruch natomiast przekłada się na wyświetlenia oraz kliknięcia reklam – z czego przestępcy czerpią zysk.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Proponowane dla Ciebie

Linux – podstawowe informacje

Kiedy większość z nas usłyszy frazę „system operacyjny” to pomyśli o systemie operacyjnym Windows, który według raportu z mobirank.pl, na koniec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *