Technologia

Chmura obliczeniowa – co to jest?

Z dobrodziejstw chmury obliczeniowej korzysta coraz więcej przedsiębiorstw. Cenią ją za skalowalność w zależności od sytuacji, możliwość bezpiecznego przechowywania danych czy dostęp do ogromnej liczby narzędzi, pozwalających chociażby na ulepszenie komunikacji w firmie i rozwoju biznesu. Czym właściwie jest chmura obliczeniowa i kiedy jej potrzebujemy?

Chmura obliczeniowa – prosta definicja

Jako że popularność chmury obliczeniowej stale rośnie, w internecie można znaleźć ogrom jej definicji. Jak najprościej zdefiniować, czym jest chmura obliczeniowa?

To zespół połączonych ze sobą serwerów, baz danych, sieci, oprogramowania, usług analizy i sztucznej inteligencji dostarczanych za pośrednictwem Internetu. Dostęp do serwerów daje możliwość przechowywania i przetwarzania na nich dowolnych danych, takich jak dokumenty, pliki stron internetowych, obrazy czy filmy. 

Co daje dostęp do chmury obliczeniowej?

Decydując się na przejście, czyli migrację, do chmury, możemy wyeliminować konieczność inwestowania we własną infrastrukturę IT. Dostarczenie oprogramowania, sprzętu i baz danych leży po stronie dostawcy, którego wybierzemy. Najwięksi dostawcy posiadają w swoich zasobach miliony serwerów umieszczonych na całym świecie, dzięki czemu przesył danych jest natychmiastowy, a my możemy korzystać z ogromnej mocy obliczeniowej.

Do najważniejszych korzyści korzystania z chmury obliczeniowej możemy zaliczyć:

Koszty

Po pierwsze – koszty zakupu i utrzymania infrastruktury przejmuje dostawca chmury. Nie musimy martwić się o zakup sprzętu, prąd, a nawet koszty związane z honorarium specjalistów IT. To dlatego chmura opłaca się już w początkowych fazach prowadzenia biznesu.

Wydajność

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług jednego z cenionych dostawców chmur obliczeniowych, możemy być pewni wydajności całego przedsięwzięcia. Zawdzięczamy to usługom działającym w światowej sieci centrów danych, pracujących na sprzęcie najnowszej generacji.

Bezpieczeństwo

Korzystając z chmury obliczeniowej, nie ma też najmniejszych powodów do obaw o bezpieczeństwo przechowywanych w niej danych. Dlaczego? Dane są szyfrowane, dzięki czemu dostęp do nich mamy tylko my. Co więcej, backupy zapewniają możliwość przywrócenia cennych informacji w razie ich przypadkowego usunięcia. Z kolei ewentualna kradzież sprzętu też nie musi oznaczać przechwycenia danych – możemy je zdalnie usunąć.

Rozwój aplikacji

Usługi dostępne w części chmur, np. Google Cloud, pozwalają korzystać m.in. z narzędzi do analizy Big Data i modeli uczenia maszynowego, dzięki czemu możemy wygodnie budować i rozwijać nasz produkt. Inną z opcji jest stabilny hosting naszej strony internetowej w chmurze.

Jeśli zastanawiasz się nad migracją do chmury, skontaktuj się z Partnerem Google. Dobierze najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu, zapewni szkolenie z narzędzi i będzie wsparciem przy każdym etapie wdrożenia.

Artykuł powstał we współpracy z Fly On The Cloud

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Technologia

iCloud czy komputer – gdzie przechowywać kopię zapasową danych z iPhone?

W ramach kopii zapasowej danych Apple oferuje swoim użytkownikom usługę iCloud, czyli chmurę z darmowym pakietem. Apple co prawda umożliwia
Ciekawe Technologia

Co to jest 5G i kiedy możemy się go spodziewać?

W mediach coraz częściej spotykamy informacje na temat nowej sieci 5G, jaka ma pojawić się wkrótce w obrocie. Zapowiedzi są