Ciekawe Technologia

Co to jest 5G i kiedy możemy się go spodziewać?

W mediach coraz częściej spotykamy informacje na temat nowej sieci 5G, jaka ma pojawić się wkrótce w obrocie. Zapowiedzi są bardzo obiecujące, ale nie wszyscy jeszcze wiedzą, na czym ma polegać nowa technologia. Zobaczmy, na jakie zmiany powinniśmy się szykować.

Na czym opiera się sieć 5G?

Obecnie wszyscy korzystamy z sieci 4G. Przekazywanie w obrębie niej danych opiera się o stacje bazowe, czyli bardzo wysokie wieże umieszczone co kilka, kilkanaście kilometrów, na których znajdują się nadajniki i odbiorniki fal radiowych. Kiedy korzystamy z telefonu, urządzenie łączy się z najbliższą stacją bazową. Jeżeli przemieszczamy się w przestrzeni, będzie się ono przełączało między kilkoma stacjami bazowymi.

Dotychczasowe rozwiązanie wymusza na telefonach pracę na bardzo wysokiej mocy, kiedy znajdujemy się daleko od stacji bazowej. To dlatego czasami brakuje nam zasięgu albo przerywane jest połączenie internetowe. Dlatego także zwraca się uwagę na to, że telefony mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Praca na wysokich obrotach powoduje podniesienie temperatury urządzenia, które najczęściej trzymamy przy uchu nawet o kilka stopni. Już tak niewielka zmiana może oddziaływać negatywnie na strukturę i funkcjonowanie naszego mózgu.

Sieć 5G będzie działała w oparciu o inną technologię. Zamiast stacji bazowych umiejscowionych w znacznej odległości od siebie, nasz telefon będzie się łączył z tysiącami bardzo niewielkich nadajników umieszczonych co kilkanaście metrów w takich miejscach, jak przystanki autobusowe, latarnie, a nawet pasy ruchu drogowego. Dzięki temu zniknie problem z brakiem zasięgu lub niemożliwością zalogowania się do nadajnika ze względu na zbyt dużą odległość od niego.

Zasadniczą zaletą sieci 5G jest także to, że telefony będą pracowały bardziej oszczędnie, z niewielką mocą.

Internet of Things(IoT), co to takiego?

Z wdrażaniem sieci 5G nierozerwalnie wiąże się pojęcie Internet of Things, czyli właśnie Internet Rzeczy. Dzięki błyskawicznemu transferowi danych zapewnionemu przez wielką ilość czujników urządzenia elektroniczne będą mogły łączyć się ze sobą i integrować w znacznie większym stopniu, niż miało to miejsce dotychczas. Dzisiaj, autonomiczne samochody i sztuczna inteligencja przypominają raczej wizje z filmu science fiction, ale nie jest wykluczone, że po wejściu w życie sieci 5G staną się częścią otaczającej nas rzeczywistości.

Pamiętajmy, że pojazd, który ma poruszać się po drogach bez kierowcy nie może pozwolić sobie na opóźnienie w podejmowaniu decyzji przez komputer pokładowy, a jego postępowanie musi być nie tylko bardzo precyzyjne, ale przede wszystkim stanowić odpowiedź na zachowanie pozostałych uczestników ruchu. Właśnie dlatego tak istotna jest błyskawiczna Komunikacja między poszczególnymi urządzeniami. To samo dotyczy łączenia i porozumiewania się między sobą urządzeń medycznych czy tych, które sterują zabezpieczeniami w instytucjach publicznych. Przy wykorzystaniu prędkości oferowanej przez obecną sieć 4G jest to niestety niemożliwe.

Sieć 5G to także inteligentne miasta, na które składają się publiczne sieci Wifi, komputerowe sterowanie ruchem ulicznym oraz stosowanie inteligentnych sensorów i liczników w wielu innych sektorach (służba zdrowia, bezpieczeństwo).

Założeniem 5G jest także niezawodność i bezpieczeństwo cyfrowej sieci.

Różnice między 5G, a 4G

Zasadniczą różnicą między 4G, a 5G jest prędkość wysyłania i pobierania danych, która dla 5G ma sięgnąć nawet 20Gb/s dla pobierania danych. Możemy sobie wyobrazić, że przy obecnej prędkości Internetu pobranie wszystkich sezonów srialu Gry o Tron zajmie nam kilkanaście godzin (i to przy bardzo dobrym łączu). Sieć 5G umożliwi nam to samo w…kilka minut. Opóźnienie w przesyle danych ma zostać zredukowane do 1 milisekundy. Grając w gry MMO już nigdy nie doświadczymy uciążliwych lagów wynikających ze zbyt wolnego łącza. 

Osoby, które często korzystają z serwisów streamingowych (jak np. Youtube) z pewnością zauważyły, że podczas jazdy z dużą prędkością po autostradzie połączenie jest zrywane. Dzieje się tak dlatego, że telefon nie nadąża z logowaniem się do poszczególnych stacji bazowych. Technologicznie, sieć 5G ma możliwość utrzymania stabilnego połączenia podczas poruszania się z prędkością nawet do 500 km/h. Bezproblemowo będziemy zatem mogli oglądac filmy na YT nawet jadąc pociągiem wysokiej prędkości.

Co z 5G w Polsce?

Pierwsze działania już się zaczęły. Urząd Komunikacji Elektronicznej negocjuje z poszczególnymi operatorami możliwość podziału pasm i świadczenia usług. Poza Warszawą, bardzo dynamicznie w tę stronę podąża także Łódź. Na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej działa jedna z pierwszych sieci testowych 5G.

Problem leży jednak w tym, że mało który smartfon jest gotowy na obsługę sieci 5G. Można do nich zaliczyć choćby Samsunga S20 czy Xiaomi Mi 10. Ich cena dla wielu użytkowników to bariera zaporowa. Wbrew zapewnieniom producentów technologia 5G Ready nie jest przygotowana na obsługę sieci 5G. W rzeczywistości, to jedynie 4G LTEA, czyli szybka sieć 4G.

Sieć 5G to przyszłość naszej cywilizacji, która z pewnością wpłynie na wiele dziedzin życia. Wbrew temu, co czasami można przeczytać w mediach, jak na razie nie ma wiarygodnych danych, które pozwalałyby uznać, że będzie to zmiana szkodliwa dla naszego zdrowia lub życia. Na takie dane przyjdzie jeszcze dosyć długo poczekać bo, choć zalążki 5G pojawiły się już w 2019 r. w niektórych miastach na świecie, to pełen obraz sytuacji wyłoni się dopiero za kilka lub kilkanaście lat.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Ciekawe

Obudowa do telefonu z „poduszką powietrzną” – wynalazek niemieckiego studenta

Każdemu zdarza się, od czasu do czasu upuścić telefon. Gdy spadnie on ekranem do ziemi, najczęściej możemy poczuć odrobinę strachu podnosząc
Ciekawe

Nadchodzące premiery gier w roku 2020

Chociaż panująca obecnie sytuacja z nowym wirusem zatrzymała na chwilę cały świat, nie można powiedzieć tego o branży gier komputerowych.