Porady

Jak robić dobre zdjęcia telefonem – Poradnik fotografii smartfonem

XXI wiek to szczególny okres, w którym to chyba już nikt nie wyobraża sobie życia bez smartfona. To przede wszystkim wygoda użytkowania oraz szerokie możliwości zarówno pod kątem komunikacji, jak i multimediów. To także szybki dostęp do szeregu dodatków, które potrafią ułatwić codzienne życie. Idealnym przykładem jest tu aparat. Co prawda w większości przypadków nie może on konkurować z tradycyjnymi modelami jednakże istnieje kilka sposobów, które sprawią, że wykonane zdjęcia będą naprawdę solidnej jakości, której nikt się nie powstydzi.

Wytrzyj obiektyw

Pierwszym elementem, dość banalnym jest przetarcie, wyczyszczenie obiektywu. To wręcz oczywista porada jednak wiele osób zapomina o tym aspekcie co sprawia, że wykonane zdjęcia są o wiele gorszej jakości niż faktycznie powinny być. Objawia się to przede wszystkim zamgleniem oraz brakiem wyostrzenia. Czyszczenie aparatu można wykonać dowolną ściereczką, a w przypadku jej braku, można nawet skorzystać ze swojego ubrania.

Wyostrz obraz

Kolejnym aspektem, o którym zapomina znaczna część osób jest wyostrzenie obrazu dostępne w praktycznie każdym smartfonie. Jak to zrobić? To niezwykle proste. Podczas robienia zdjęcia wystarczy kliknąć w miejsce, które chcemy wyostrzyć. Aparat automatycznie wykona tą czynność, a my dostaniemy fotografię o wiele lepszej jakości.

Wykorzystaj siatkę

Następną ze sprytnym metod, o której zapewne nie wie spora część użytkowników jest tryb siatki. Co on daje? Jak sama nazwa wskazuje podczas wykonywania zdjęcia dostajemy swoistego rodzaju siatkę, która dzieli ekran na kilka części. Znajduje ona swoje zastosowanie przede wszystkim w przypadku gdy chcemy zachować harmonijny układ naszej kompozycji. Pomaga to ustawić obiektyw w odpowiedni sposób, dzięki czemu zdjęcie będzie wyglądało po prostu lepiej.

Zewnętrzny obiektyw

Interesującym dodatkiem, o którym część zapewne nie słyszała jest zewnętrzny, dodatkowy obiektyw, który pozwala uzyskać jakość zdjęcia na o wiele wyższym poziomie. W tej kwestii do dyspozycji mamy kilka rodzajów soczewek. Najpopularniejszymi z nich są modele szerokokątne oraz portretowe. Jak sama nazwa wskazuje obiektywy szerokokątne pozwalają uwiecznić znacznie szerszy obszar, co może okazać się przydatne podczas fotografowania natury i krajobrazów. Z kolei zaś modele portretowe warto stosować wszędzie tam gdzie nie możemy podejść bliżej. Dostępne są także soczewki do detali czyli tzw. zdjęć macro, na których uwiecznimy każdy najmniejszy szczegół.

Tryb HDR

Nowsze modele smartfonów posiadają tzw. tryb HDR, który także jest w stanie upiększyć nasze zdjęcie. Jak ten moduł działa? Włączony tryb HDR sprawia, że podczas robienia zdjęcia wykonuje on aż 3- ciemne, o mocnym oraz średnim naświetleniu. Po wykonaniu tej czynności jest ono łączone w jedno w celu uzyskania jak najlepszej kompozycji oraz ogólnej jakości fotografii. Zdjęcia smartfonem z tym trybem potrafią być naprawdę solidnie wykonane.

Selfie

Fotografia smartfonem jest również wykonywana w celu pokazania siebie. Tzw. selfie jest już absolutnie czymś normalnym. Jak wykonać więc dobre ”selfie”, które bez wstydu będziemy mogli stawić na profil w mediach społecznościowych? Tutaj największą rolę odgrywa pozycja światła i to, w którym kierunku do niego staniemy. By wykonać selfie dobrej jakości należy pamiętać, że musimy ustawić się twarzą do promieni słonecznych. Nie mogą być one za naszymi plecami. Tutaj również inna rada niezwykle powiązana- nie fotografuj siebie ze słońcem w tle. To obiekt musi być odpowiednio oświetlony, a nie nasz obiektyw i należy o tym pamiętać.

Będąc przy temacie selfie warto wspomnieć także o jednym ciekawym dodatku, którym jest kijek do selfie. Dzięki niemu będziemy w stanie pokazać siebie w nieco innym ujęciu i pozycji, co jest także przydatne gdy chcemy zrobić zdjęcie z grupką znajomych.

Pomoc zewnętrzna

Mimo, że wykonaliśmy zdjęcie smartfonem bardzo solidnie to zapewne większość chce wycisnąć ze zdjęcia jeszcze więcej. Jest to jak najbardziej możliwe dzięki wykorzystaniu zewnętrznych dodatków, które odnajdziemy w smartfonie. Filtry- bo tak są one określane pozwalają w znaczny sposób ”doszlifować” fotografię. Wykorzystanie ich jest niezwykle proste, a do wyboru mamy mnóstwo opcji. Możemy dopasować wedle swoich preferencji takie elementy jak kolor, nasycenie, barwę, kontrast i wiele więcej.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Porady

Zaawansowane Googlowanie – czyli 9 operatorów wyszukiwania, które mogą Ci się przydać

Dziś wyjaśnimy, czym jest operator wyszukiwania i dlaczego warto z nich korzystać. Zapraszamy! Korzystasz z wyszukiwarki Google? Z pewnością! Ze wszystkich osób,
Porady

Jak przyspieszyć transfer plików przez FTP w programie FileZilla?

Pobieranie plików z zewnętrznego serwera na nasz komputer, przy użyciu programu FileZilla nie należy do najszybszych sposobów transferu pliku poprzez