Porady Technologia

Jak zabezpieczyć nasze dane na swoim komputerze?

Każdy z nas ma na swoim komputerze jakieś ważne dane, pliki, dokumenty, które chciałby zabezpieczyć. Czasami są to poufne dokumenty firmy, którą prowadzimy bądź w której pracujemy. Kiedy indziej są to dane z naszego banku, numer do konta czy do katy kredytowej. Co więcej przechowujemy na komputerze prywatną korespondencję, różnego rodzaju zapiski, zdjęcia bliskich osób. Na pewno nie chcemy, aby do tych rzeczy dostał się ktoś obcy, aby wydarł nam nasze tajemnice, czy też wszedł w posiadanie niepożądanej wiedzy, a nawet nas okradł z pomocą znajomości numeru naszego konta. Aby uchronić się przed podobnymi zdarzeniami, zabezpieczamy komputer hasłem, a także instalujemy oprogramowanie, które zwalcza programy szpiegujące.

Wiele się mówi ostatnio o tym, że programy szpiegujące to prawdziwa plaga. Przez nie numer do naszego konta bankowego, czy inne poufne informacje mogą się dostać do wiadomości publicznej. Ktoś też może z pomocą takich programów wykraść nam inne informacje, na przykład poznać nasze życie prywatne. Bardzo często programy szpiegujące atakują w ten sposób komputery gwiazd, których prywatne tajemnice można sprzedać prasie, czy innym mediom za spore pieniądze.

Regularne kopie zapasowe

Jeden z najlepszych sposobów, żeby zabezpieczyć nasze dane. Nikt nie zaprzeczy, że regularne kopie zapasowe mogą zapobiec wielu problemom związanym z utratą danych. Niestety wielu z nas ich nie robi i przypomina sobie dopiero, gdy dopadnie nas utrata naszych plików. Warto skorzystać z oprogramowania do automatycznych kopii zapasowych. System MacOS posiada również specjalne oprogramowanie „Time Machine” które może automatycznie tworzyć kopie zapasową na zewnętrznym dysku i przywrócić kopie naszego systemu i plików z danego dnia i godziny.

Odpowiednie oprogramowanie antywirusowe

Aby programy szpiegujące nie zrobiły nam żadnej krzywdy, musimy odpowiednio zabezpieczyć nasz komputer. Możemy w tym celu zainstalować na nim odpowiedni program antywirusowy, który dodatkowo chroni nas także przed szpiegami. Wiele takich programów można znaleźć w sieci, jednakże nie zawsze są one skuteczne. Niektóre programy szpiegujące mogą nas zaatakować mimo tego darmowego, ochronnego oprogramowania. Zasadne wydaje się zatem inwestowanie w profesjonalną ochronę. W prawdzie kosztuje ona kilkaset złotych, ale możemy stracić znacznie więcej, kiedy programy szpiegujące wedrą się już do naszego komputera. Dlatego tez warto zainwestować w skuteczną, efektywną ochronę. Z pewnością nie pożałujemy tego kroku.

Przezorność

Oczywiście odpowiednie oprogramowanie na naszym komputerze – za które zapłacimy, powinno nas ochronić przed programami szpiegującymi, ale nie możemy w pełni polegać na zewnętrznych programach, one też mogą posiadać luki, które takie oprogramowanie szpiegujące wykorzysta by pozostać niezauważonym. Dlatego ważnym jest, by regularnie aktualizować nasze oprogramowanie. Najważniejszą rzeczą, która może nas jednak zabezpieczyć jest nasza przezorność. Przeglądając internet jesteśmy bez przerwy narażeni na atak. Trzeba uważać z jakich źródeł pobieramy programy – najlepiej oczywiście robić to tylko z zaufanych stron. To samo tyczy się klikania w linki, nie powinniśmy bowiem wchodzić w te nieznanego pochodzenia i od nieznanego nadawcy, z takimi linkami często możemy się spotkać w spamowych mailach.

Osoby, które zostały zaatakowane przez programy szpiegujące i które stały się ich ofiarami, często miały z tego powodu wielkie problemy. Z ich kont bankowych znikały nie raz ogromne sumy. Bywało, że osoby te wręcz były wpędzane w długi, gdyż ktoś zaciągał kredyt czy pożyczkę, korzystając z ich danych. Ponadto programy szpiegujące doprowadziły do wyjścia z przedsiębiorstwa jakiś ważnych informacji, a co za tym idzie, do utraty pracy czy tez zysków. Niejednokrotnie programy szpiegujące powodowały, ze rozpowszechnieniu ulegały jakieś nasze sekrety, tajemnice życia prywatnego.

Podsumowując

Jak zatem widać, programy szpiegujące mogą nam naprawdę ogromnie zaszkodzić. Dlatego tez jak najbardziej zasadne wydaje się chronienie przed nimi za pomocą specjalnych programów ochronnych, antywirusów i tym podobnych. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób wybrać taki program, który sprawi, że programy szpiegujące nie będą miały dostępu do naszego komputera, możemy poradzić się kogoś doświadczonego, kto doskonale się na tym zna. Z pewnością doskonale wyjdziemy na jego radach i bardzo nam się one przydadzą. Dlatego też tak ważne okazuje się to, aby pamiętać o ochronie przed programami szpiegującymi i aby nie lekceważyć zagrożenia, z którym się one wiążą.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Porady

Zaawansowane Googlowanie – czyli 9 operatorów wyszukiwania, które mogą Ci się przydać

Dziś wyjaśnimy, czym jest operator wyszukiwania i dlaczego warto z nich korzystać. Zapraszamy! Korzystasz z wyszukiwarki Google? Z pewnością! Ze wszystkich osób,
Porady

Jak przyspieszyć transfer plików przez FTP w programie FileZilla?

Pobieranie plików z zewnętrznego serwera na nasz komputer, przy użyciu programu FileZilla nie należy do najszybszych sposobów transferu pliku poprzez