Porady

Jak zalogować się do bazy danych, do której dostęp jest tylko dla połączeń z localhost?

Chcesz zalogować się do bazy danych, ale dostęp do niej z zewnątrz jest ograniczony? Jeśli masz dostęp do serwera FTP, to żaden problem! Dziś pokażemy Ci jak to zrobić.

Blokada dla połączeń z zewnątrz jest z pewnością powszechnie znana i stosowana, dla podniesienia bezpieczeństwa naszej bazy. Taka blokada polega na ograniczeniu dostępu do bazy danych – można podłączyć się do niej tylko z localhost, czyli bezpośrednio będąc na serwerze, a w przypadku próby logowania z zewnętrznego adresu IP, nasza próba zostanie od razu odrzucona/zablokowana przez serwer. Często jednak w przypadku istnienia takiej blokady, nadal mamy dostęp z zewnątrz do serwera plików – FTP. I właśnie to, jest nasza furtka, dzięki której bez problemu możemy ominąć blokadę logowania do bazy z zewnątrz.

Ale jak zalogować się do bazy danych przez FTP?

Dobre pytanie! Już tłumaczymy 🙂
Do bazy danych oczywiście możemy się zalogować, logując się np. do serwera poprzez SSH lub korzystając z hostingowej aplikacji do obsługi bazy danych – jeśli takowa jest tam udostępniana. Jednak w tym artykule chcemy skupić się na FTP, do którego dostępy często otrzymujemy np. od klienta, w przeciwieństwie do dostępów SSH, czy hostingowych.

Aby zalogować się do bazy danych z zewnątrz, przy wspomnianym ograniczeniu – wystarczy wrzucić na serwer FTP skrypt, który wykona za nas połączenie do bazy danych i zwróci odpowiednie dane. To takie proste! Jeśli jednak nie mamy ochoty tworzyć skryptów – które nie oszukujmy się, nie będą zbyt wygodne bez dużego nakładu czasu z naszej strony – wtedy z pomocą przychodzi nam gotowe już rozwiązanie: Adminer.

Czym jest Adminer?

Adminer to darmowe oprogramowanie (z otwartym kodem źródłowym!), które w swojej budowie i działaniu można porównać np. do phpMyAdmin. Adminer to tylko jeden plik PHP, który wystarczy umieścić w publicznie dostępnym katalogu na serwerze do którego chcemy się podłączyć i uruchomić ścieżkę do niego przez przeglądarkę internetową.

Polecane: Jak zabezpieczyć nasze dane na swoim komputerze?

adminer panel do bazy danych

Według informacji z oficjalnej strony Adminer, współpracuje on bez problemu z bazami: MySQL, MariaDB, PostgreSQL, SQLite, MS SQL, Oracle, Elasticsearch, MongoDB, SimpleDB, Firebird, czy ClickHouse.

Ważne! Warto zmienić nazwę pliku Adminera z domyślnej, gdyż ta może być przeszukiwana przez różnego rodzaju roboty, które próbują odgadnąć różne wrażliwe nazwy plików.

Jak go uruchomić?

Po uruchomieniu aplikacji przez przeglądarkę, ukaże nam się ekran logowania, z poziomu którego możemy zalogować się do bazy danych w standardowy sposób. Dzięki tej aplikacji, możemy w bardzo wygodny sposób przeglądać bazę danych, nie martwiąc się o brakujące dostępy, czy blokady połączeń z zewnątrz :).

Skąd go pobrać?

Aplikację Adminer możecie pobrać z oficjalnej strony: https://www.adminer.org/pl/ lub po prostu wpisując w wyszukiwarkę „Adminer”.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Porady

Zaawansowane Googlowanie – czyli 9 operatorów wyszukiwania, które mogą Ci się przydać

Dziś wyjaśnimy, czym jest operator wyszukiwania i dlaczego warto z nich korzystać. Zapraszamy! Korzystasz z wyszukiwarki Google? Z pewnością! Ze wszystkich osób,
Porady

Jak przyspieszyć transfer plików przez FTP w programie FileZilla?

Pobieranie plików z zewnętrznego serwera na nasz komputer, przy użyciu programu FileZilla nie należy do najszybszych sposobów transferu pliku poprzez