Jak zalogować się do bazy danych, do której dostęp jest tylko dla połączeń z localhost?

obrazek wektorowy chmura bazy danych

Chcesz zalogować się do bazy danych, ale dostęp do niej z zewnątrz jest ograniczony? Jeśli masz dostęp do serwera FTP, to żaden problem! Dziś pokażemy Ci jak to zrobić.

Blokada dla połączeń z zewnątrz jest z pewnością powszechnie znana i stosowana, dla podniesienia bezpieczeństwa naszej bazy. Taka blokada polega na ograniczeniu dostępu do bazy danych – można podłączyć się do niej tylko z localhost, czyli bezpośrednio będąc na serwerze, a w przypadku próby logowania z zewnętrznego adresu IP, nasza próba zostanie od razu odrzucona/zablokowana przez serwer. Często jednak w przypadku istnienia takiej blokady, nadal mamy dostęp z zewnątrz do serwera plików – FTP. I właśnie to, jest nasza furtka, dzięki której bez problemu możemy ominąć blokadę logowania do bazy z zewnątrz.

Ale jak zalogować się do bazy danych przez FTP?

Dobre pytanie! Już tłumaczymy 🙂
Do bazy danych oczywiście możemy się zalogować, logując się np. do serwera poprzez SSH lub korzystając z hostingowej aplikacji do obsługi bazy danych – jeśli takowa jest tam udostępniana. Jednak w tym artykule chcemy skupić się na FTP, do którego dostępy często otrzymujemy np. od klienta, w przeciwieństwie do dostępów SSH, czy hostingowych.

Aby zalogować się do bazy danych z zewnątrz, przy wspomnianym ograniczeniu – wystarczy wrzucić na serwer FTP skrypt, który wykona za nas połączenie do bazy danych i zwróci odpowiednie dane. To takie proste! Jeśli jednak nie mamy ochoty tworzyć skryptów – które nie oszukujmy się, nie będą zbyt wygodne bez dużego nakładu czasu z naszej strony – wtedy z pomocą przychodzi nam gotowe już rozwiązanie: Adminer.

Czym jest Adminer?

Adminer to darmowe oprogramowanie (z otwartym kodem źródłowym!), które w swojej budowie i działaniu można porównać np. do phpMyAdmin. Adminer to tylko jeden plik PHP, który wystarczy umieścić w publicznie dostępnym katalogu na serwerze do którego chcemy się podłączyć i uruchomić ścieżkę do niego przez przeglądarkę internetową.

adminer panel do bazy danych

Według informacji z oficjalnej strony Adminer, współpracuje on bez problemu z bazami: MySQL, MariaDB, PostgreSQL, SQLite, MS SQL, Oracle, Elasticsearch, MongoDB, SimpleDB, Firebird, czy ClickHouse.

Ważne! Warto zmienić nazwę pliku Adminera z domyślnej, gdyż ta może być przeszukiwana przez różnego rodzaju roboty, które próbują odgadnąć różne wrażliwe nazwy plików.

Jak go uruchomić?

Po uruchomieniu aplikacji przez przeglądarkę, ukaże nam się ekran logowania, z poziomu którego możemy zalogować się do bazy danych w standardowy sposób. Dzięki tej aplikacji, możemy w bardzo wygodny sposób przeglądać bazę danych, nie martwiąc się o brakujące dostępy, czy blokady połączeń z zewnątrz :).

Skąd go pobrać?

Aplikację Adminer możecie pobrać z oficjalnej strony: https://www.adminer.org/pl/ lub po prostu wpisując w wyszukiwarkę „Adminer”.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Sklep partnerski

Proponowane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *