Technologia

iCloud czy komputer – gdzie przechowywać kopię zapasową danych z iPhone?

W ramach kopii zapasowej danych Apple oferuje swoim użytkownikom usługę iCloud, czyli chmurę z darmowym pakietem. Apple co prawda umożliwia korzystanie z chmur innych producentów na systemie iOS, jednak to iCloud tworzy cały ekosystem. Zwiększa on komfort i wygodę użytkowania urządzeń z systemem iOS jak i komputerów Mac. Posiadając komputer z macOS i telefon z iOS możemy szybko przerzucać pliki, odtwarzać zdjęcia lub filmy, na jednym i drugim urządzeniu.

Wracając do darmowego pakietu oferowanego przez Apple – jest od zdecydowaną zaletą tego rozwiązania, aczkolwiek mówimy o ilości 5GB. Od użytkownika zależy, czy jest to faktycznie duża lub mała ilość, natomiast dla użytkowników, którzy lubią robić zdjęcia i bawić się wysoką rozdzielczością, może być to niestety za mało. Istnieje możliwość rozbudowy pojemności iCloud i na szczęście za niedużą cenę możemy dziesięciokrotnie zwiększyć nasz pakiet, bowiem za 0,99€ otrzymamy 50GB miejsca. Pozwoli to na znacznie więcej, niż wyżej omawiane 5GB. Jeśli nadal nie jest to dla nas satysfakcjonujące – istnieją też pakiety 200GB i 1TB, także w niewygórowanych cenach – kolejno 2,99€ i 9,99€.

iCloud, jak zapewnia Apple  przesyłane na chmurę dane są szyfrowane 128-bitowym kluczem typu AES, natomiast dane kart i haseł dostępu są szyfrowane na poziomie 256 bitów. Advanced Encryption Standard stanowi bardzo konkretne rozwiązanie.

Wadą w przeciwieństwie do tradycyjnej kopii zapasowej może być to, że nasze nawet najwrażliwsze dane, które umieścimy w chmurze są udostępniane firmie z Cupertino i obierając najgorszy scenariusz mogą one zostać ofiarą wycieku danych, ataku hakera.

Trzymając kopie zapasową naszych danych na komputerze, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Jeśli nasz komputer nie posiada podstawowej ochrony przed atakami hakera, możemy łatwo narazić się na wykradnięcie naszych danych. W porównaniu do iCloud, gdzie zabezpieczenia zapewnia Apple, nie jest to już na naszej głowie.

Zaletą kopii zapasowej na komputerze jest oczywiście pojemność ograniczona tylko o gigabajty na naszym dysku, za które nie musimy dopłacać żadnej dodatkowej kwoty. Jednak w przypadku awarii naszego komputera utracimy wszystkie nasze dane – co nie będzie miało miejsca w przypadku iCloud, gdzie nasze kopie są równocześnie przechowywane na kilku serwerach, dzięki czemu w przypadku awarii jednego z nich, nasza kopia będzie bezpieczna na pozostałych serwerach.

Co wybrać.. iCloud? czy kopie na komputerze?

Biorąc pod uwagę wymienione aspekty obu rozwiązań, sami powinniśmy zadecydować co będzie dla nas najlepsze, gdyż nie istnieje tu złoty środek. Dla jednej osoby dysk twardy będzie wystarczający na umieszczenie na nim kopii zapasowej, dla drugiej wygoda surfowania pomiędzy plikami na kilku urządzeniach będzie niezastąpiona. Niezależnie od tego, którą opcję przechowywania kopii zapasowej naszego telefonu wybierzemy, należy pamiętać o tym, by mieć takową kopię przygotowaną w razie niefortunnego zdarzenia.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Ciekawe Technologia

Co to jest 5G i kiedy możemy się go spodziewać?

W mediach coraz częściej spotykamy informacje na temat nowej sieci 5G, jaka ma pojawić się wkrótce w obrocie. Zapowiedzi są
Porady Technologia

Jak zabezpieczyć nasze dane na swoim komputerze?

Każdy z nas ma na swoim komputerze jakieś ważne dane, pliki, dokumenty, które chciałby zabezpieczyć. Czasami są to poufne dokumenty