Co nowego w kolejnej wersji systemu zarządzania treścią, który zasila 35% stron w internecie? Każda nowa odsłona WordPress to lista ciekawych zmian, które są zasługą zespołu zdolnych programistów. W wersji 5.4 mamy kilka istotnych nowości wartych omówienia. Ucieszą się z nich nie tylko użytkownicy, ale również i developerzy. Więcej szczegółowych informacji na ich temat zostało podane w tekście poniżej.
Lazy Load
Jedną z najważniejszych zmian w tej wersji jest natywne zaimplementowanie Lazy Load. Jednak o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi i jakie są z tego zyski dla zwykłego użytkownika? Technologia ta polega na tym, iż osoba odwiedzająca naszą stronę postawioną na WordPress od teraz (tj. od wersji 5.4) będzie pobierała dane z serwera dopiero wtedy, gdy będzie ich potrzebowała. Najłatwiej wytłumaczyć to na postawie ładowania się zdjęć na stronie. Bez Lazy Load strona ładuje się nam cała wraz ze wszystkimi zdjęciami i to niezależnie od tego, czy w danym momencie ich potrzebujemy. Możemy być dopiero na stronie startowej, a mimo to ładować będą się elementy, do których dopiero dojdziemy później, używając scrolla myszki np. w stopce czy w galerii zdjęć (mowa o typowej stronie One Page).
Zysk z użycia tego nowego rozwiązania to znaczne przyśpieszenie ładowania strony co jest bardzo ważne. Skorzystają na tym między innymi użytkownicy korzystających z mobilnego internetu np. na telefonach bądź smartfonach, ale także każda inna osoba. Nikt nie lubi długo ładujących się elementów, a w skrajnych przypadkach użytkownik zrezygnuje z przeglądania takiej strony. Wcześniej wiele osób używała specjalnych wtyczek WordPress, aby osiągnąć taki efekt. Od wersji 5.4 nie będą już musieli tego robić, gdyż WordPress będzie to dostępne automatycznie.
Ulepszony edytor bloków Gutenberg
Nowości w edytorze miały na celu zwiększenie możliwości łatwych zmian treści w WordPress. Dodano dwa nowe bloki, czyli „social media” i „buttony”. Dodano większą ilość opcji kolorystycznych. Od teraz, aby wrzucić nowy obrazek wyróżniający, wystarczy przeciągnąć wybrany plik z naszego komputera (tzw. drag & drop). Obecnie będzie można zmienić kolor dowolnego ciągu tekstu w akapicie. Można dodać podpis pod blokiem tabeli.
Dla mobilnej wersji zostanie zmieniona pozycja paska narzędzi tak, aby zawsze był na wierzchu. Będzie można w łatwy sposób wybrać odpowiedni rozmiar zdjęcia z naszej galerii. W bloku „najnowsze posty” będzie możliwość dodawana własnych zdjęć wpisów. Łatwiej będzie zmienić blok, który nas interesuje, używając do tego celu specjalnego narzędzia wyboru. Dodano możliwość osadzania we wpisach i na stronach materiałów wideo z TikTok.
Wprowadzenie do obsługi edytora
Prócz tego, iż mamy nowości w edytorze blokowym to także ułatwiono proces jego nauki poprzez dodanie nowego poradnika. Jest to okienko, w którym możemy dowiedzieć się z pokazu slajdów o tym, jak używać Gutenberga. Pojawia się on automatycznie świeżo po instalacji, ale także mamy do niego późniejszy dostęp wchodząc do menu otwieranego ikonką trzech kropek i wybierając odpowiednią pozycję, która będzie się różniła w zależności od wersji językowej CMS.
WordPress 5.4 – zmiany istotne dla developerów
Zaszły zmiany w kodzie HTML widżetu „kalendarz” tak, aby był bardziej poprawny. Nowa funkcja „apply_shortcodes()” została wprowadzona jako alias funkcji „do_shortcode()”. Niektóre nieużywane klasy zostaną oficjalnie uznane za przestarzałe. Komponent „button” do projektowania obszaru administracyjnego WordPress został ulepszony o kilka zmian i uzupełnień.
Nowości w pigułce
Należy wziąć pod uwagę, iż zapowiedziano wydanie oficjalnej wersji WordPressa 5.4 na koniec marca roku 2020. Jednak obecnie można już ściągnąć i testować ten system w wersji Beta 1. Największą zmianą w tej wersji jest natywna obsługa Lazy Load. Jest ona szczególnie istotna, ponieważ automatycznie wpłynie na korzystanie ze stron internetowych przez użytkowników. Znacznie poprawi to przyjemność z serfowania po miejscach opartych o system CMS WordPress w wersji 5.4 i wzwyż oraz ułatwi ona pracę developerom. Nowy WordPress to także ulepszony edytor blokowy Gutenberg i nowe graficzne wprowadzenie do niego. Usprawniono także kilka innych kwestii.