Gdy rezygnujemy z systemu Windows i planujemy przerzucić się na system Linux – może zabraknąć nam kilku aplikacji. Czasem te aplikacje napisane są tylko i wyłącznie pod Windowsa i ciężko byłoby je stworzyć na Linuxie, czasem na Linuxie mogą nie mieć po prostu sensu, a czasem aplikacja może być po prostu niezbyt popularna i nikt nie miał potrzeby, by ją przepisywać. Jak w takiej sytuacji sobie poradzić? Co zrobić, by uruchomić aplikację z Windowsa na Linuxie? Dziś przedstawimy na to kilka sposobów! Zapraszamy do czytania 🙂
Wine – czyli sposób na uruchomienie Windows’owych aplikacji na Linuxie? 🍷
Wine w dużym uproszeniu pozwala na uruchomienie programów o rozszerzeniu .exe (czyli wszelkiego rodzaju aplikacji) z Windowsa, bezpośrednio na systemie Linux. Możliwe jest to dzięki przekształceniu WinApi tak by współgrało z graficznym systemem okienkowym. WinApi to inaczej mówiąc: zbiór funkcji do tworzenia GUI w systemie Windows. Wine tworzy wirtualną partycję, na której pozwala na uruchamianie plików o rozszerzeniu .exe. Uruchomiony plik .exe zainstaluje nasz program na wirtualnej partycji. Wine pozwala aktualnie uruchomić ponad 28 tysięcy różnych gier i aplikacji, który były tworzone na system Windows 10.
Od niedawna dostępny jest Wine w wersji 6.0 – ze zmian można wyróżnić:
- ulepszenia w zakresie urządzeń wejściowych,
- powiadomienia dot. urządzeń typu Plug & Play,
- usprawnienia jądra systemu Windows NT (tj np. lepsza obsługa sieciowa sterowników zabezpieczających przed kopiowaniem/oszustwom),
- podstawowy sterownik jądra USB.
Jak zainstalować Wine? 🐧
Instalacja programu Wine na Linuxie jest stosunkowo prosta. Najszybciej zrobić to uruchamiając konsolę/terminal i wykonując poniższe polecenie:
sudo apt-get update && sudo apt-get install wine
Alternatywa dla Wine? ⭐
Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy skorzystać z Wine do uruchomienia Windowsowej aplikacji na komputerze z systemem Linux, możemy skorzystać z dostępnych alternatyw.
Alternatyw dla Wine jest całkiem sporo, są to np. programy: Alky Project, PlayOnLinux, Vineyard, czy CrossOver.
Oczywiście poza instalacją samego programu, możemy po prostu rozważyć opcję instalacji maszyny wirtualnej z systemem Windows. Z pewnością będzie to najłatwiejsze rozwiązanie, jednak zdecydowanie spowolni to wydajność uruchamianego programu (co może być bardzo ważnym aspektem w przypadku gier).