Linux – podstawowe informacje

Kiedy większość z nas usłyszy frazę „system operacyjny” to pomyśli o systemie operacyjnym Windows, który według raportu z mobirank.pl, na koniec roku 2018 miał ponad 85% udziałów na rynku systemów operacyjnych, na drugim miejscu jest Mac OS z 10% udziałem i na trzecim system Linux z udziałem na poziomie prawie 3%. Jednak to właśnie o system Linux, oparte są najpotężniejsze komputery.

Sprawdźmy jak to wygląda w liczbach:

  • W roku 2019, 100% superkomputerów korzystało z systemu Linux.
  • Z 25 najlepszych stron internetowych na świecie, tylko dwie nie korzystają z Linuxa.
  • 96,3% z miliona najlepszych serwerów świata korzysta z Linuxa.

Dziś omówimy system, który zdobył sobie pewną rzeszę zagorzałych zwolenników. A jest nim system Linux.

Czym jest Linux?

Linux to system operacyjny stworzony przez fińskiego programistę Linus Torvalds, w 1991 roku. Linux to system, który możemy zainstalować na każdej platformie sprzętowej. Oznacza to, że niezależnie od mocy naszego sprzętu, jesteśmy w stanie znaleźć wersję systemu Linux, która będzie na nim dobrze działać. System ten świetnie sprawdza się przy drobnych urządzeniach IoT(Internet of Things – Internet Rzeczy) do którego należą urządzenia gospodarstwa domowego, inteligentne pralki, lodówki, czy też telewizor i smartwatch. Zdecydowanie jedną z największych zalet tego systemu jest otwartość jego kodu źródłowego oraz to, że jest on darmowy nie poniesiemy żadnych kosztów finansowych związanych z jego instalacją. To może być świetny wybór dla firm z dużą ilością komputerów, ale stosunkowo małym budżetem, by opłacić licencje na system Windows od Microsoftu. System ten świetnie sprawdza się również przy wykorzystaniu na serwerach. To właśnie o ten system opiera się aż

Czym są dystrybucje?

Jeżeli mówimy o systemie Linux to trzeba koniecznie wspomnieć o dystrybucjach. Poszczególne dystrybucje różnią się od siebie zestawami preinstalowanych programów, skryptów oraz środowiskiem graficznym. Dystrybucją możemy więc nazwać zestawy programów i odpowiednio skonfigurowane środowisko – każdy może znaleźć odpowiednią dystrybucję – czyli konfiguracje systemu, dopasowaną do swoich potrzeb. Dla zwykłych użytkowników domowych, najlepszą dystrybucją będzie Ubuntu, które ma prosty interfejs użytkownika i przez swoją popularność, ma duże wsparcie i mnóstwo dostępnych w internecie poradników. Natomiast specjaliści mogą wybrać czystą wersję Linuxa i dostosować ją w pełni pod siebie. Linux dostępny jest w wielu dystrybucjach, z których największe to : Debian, Ubuntu, Mint, Manjaro, Fedora. A od nich wywodzą się kolejne dystrybucje. Tak więc mamy ogromny wybór.

Pracując pod Linuxem musimy zrezygnować z większości programów dostępnych na systemie Windows, znajdziemy jednak odpowiedniki dla prawie wszystkich większych programów. Dla pakietu Office od Microsoftu mamy program o nazwie OpenOffice albo LibreOffice. Dla klienta poczty Outlook znajdziemy Thunderbird. Jeśli chodzi o przeglądarki internetowe mamy tu duży wybór, bowiem większość „dużych” przeglądarek ma swoją oficjalną wersję również dla systemu operacyjnego Linux.

Czy na systemie Linux potrzebny jest antywirus?

To dość kontrowersyjny temat. Często słyszymy, że na Linuxa nie ma wirusów. Na Linuxa co prawda powstały wirusy, ale jest ich stosunkowo mało i są one mało szkodliwe. Oczywiście można doszukiwać się groźnych wirusów, jednak przede wszystkim chodzi o mniejszą popularność systemu Linux w porównaniu do Windowsa – więcej osób korzysta z Linuxa, przez co mniej opłacalnym dla hakerów jest tworzenie wirusów pod ten system. W praktyce można używać Linuxa i nie złapać ani jednego wirusa. Co w przypadku systemu Windows jest mało realne. Faktem jest, że w praktyce używając Linuxa i zachowując odrobinę zdrowego rozsądku podczas przeglądania stron internetowych, nie złapiemy wirusa.

To było wstępne przybliżenie zagadnienia, jakim jest Linux. Darmowy system operacyjny. Wprawdzie niektórzy skarżą się, że jest on skomplikowany. Problem jest jednak złożony i zależy od wielu czynników. W każdym razie mamy wybór. A to właśnie wolność w systemie typu open source jest kluczowa.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Proponowane dla Ciebie

3 myśli na “Linux – podstawowe informacje”

  1. Pingback: Instalacja Linuxa - z płyty czy z pendrive – IT-Blog

  2. Można by jeszcze wspomnieć o jakichś podstawowych komendach – tutorial czy coś dot. terminala
    Poza tym fajne informacje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *