Linux – co warto wiedzieć? FAQ 🐧

Linux vector image - person on computer search box and other

Poniżej znajdziecie zbiór różnych pytań dotyczących systemu Linux 🐧 i nasze odpowiedzi! Może niektóre okażą się Wam przydatne!

Jeśli nie znajdziecie odpowiedzi na jakieś pytanie – możecie zdać je w komentarzu lub podesłać nam na email: hello@backupuj.pl

Linux instaluje pakiety w różnych katalogach. Zależy to od naszej konfiguracji oraz używanego instalatora (np. apt-get, snap, yum). Przykładowo dla instalatora snap, nowo zainstalowane aplikacje pojawią się domyślnie w katalogu /snap

Najczęściej można je znaleźć w katalogach:

– /usr/bin lub /bin
– /usr/lib lub /lib
– /usr/local/lib

Możesz też skorzystać z komendy „which” by zlokalizować ścieżkę instalacyjną: 

np. komenda which brew
zwróci nam ścieżkę /usr/local/bin/brew

Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć, mówiąc „to zależy”. Zależy od tego, na jakim etapie przygody jesteśmy. Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem systemu linux, wtedy z pewnością sam wiesz lepiej czego potrzebujesz na codzień i dostosujesz dystrybucje do swoich potrzeb lub nawet pokusisz się o ręczną instalację Arch Linux.

Dla początkujących zazwyczaj polecamy Ubuntu z uwagi na dużą ilość poradników i duże wsparcie twórców i społeczności. 

– Zorin OS

– Kubuntu

– Linuxfx (najbardziej podobny wyglądem)

– Linux Mint

To czy Linux jest lepszy od Windowsa, zależy przede wszystkim od upodobań. Według naszej opinii jest lepszy, ponieważ jest darmowy i open-source. Możesz zmodyfikować jego wygląd w dowolny sposób. Jest stabilny (Możesz pożegnać Blue screen of death :)). Jest bezpieczniejszy – oczywiście znajdą się wirusy i podatności, ale jest ich znacznie mniej niż na system Windows.

System Linux jest bezpieczniejszy od Windowsa przede wszystkim z uwagi na jego znacząco mniejszą popularność. Z powodu tej małej popularności, hakerom nie opłaca się tworzyć wirusów na ten system. Ale to tylko część prawdy, jeśli już taki wirus trafi na nasz komputer z systemem Linux, będzie on potrzebował od nas uprawnień do uruchamiania się – a to trzeba by zrobić ręcznie. Podczas gdy na systemie, Windows, wirus dostanie te uprawnienia automatycznie.

Zarówno system Linux jak i większość programów na tym systemie operacyjnym są na licencji GPL (GNU General Public License – więcej o licencji GPL można przeczytać [tutaj]) przez co są darmowe. Większość płatnych programów z systemu Windows ma swój Linuxowy odpowiednik np. Microsoft Office, można zamienić na Libre Office lub Open Office.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Sklep partnerski

Proponowane dla Ciebie

Linux – podstawowe informacje

Kiedy większość z nas usłyszy frazę „system operacyjny” to pomyśli o systemie operacyjnym Windows, który według raportu z mobirank.pl, na koniec

4 myśli na “Linux – co warto wiedzieć? FAQ 🐧”

  1. „Open Source” oznacza deklarację dostępności kodu źródłowego, a nie „darmowy program”. To ostatnie zależy od licencji, jakiej udziel nam właściciel praw do oprogramowania. Prawdą natomiast jest, że licencja GPL, jaką najczęściej ( chyba, bo nie badałem tego) „przyklejają do produktów „Open Source” stwarza nie całkiem poprawne wrażenie, że „Open Source” jest tym samym, o „darmowe” . Nie jest !

    1. Cześć Tadeusz! Masz całkowitą rację. Otwarte źródło nie zawsze oznacza, że program będzie darmowy. Zaktualizowaliśmy punkt z pytaniem „Dlaczego Linux jest darmowy?”, dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *