Gdzie jest (i jak edytować) plik hosts w systemie Linux?

Plik hosts służy do lokalnej modyfikacji wskazywanego przez serwery DNS – adresu IP serwera dla poszczególnej domeny. Możliwość dokonania takiej modyfikacji idealnie przydaje się podczas przenoszenia domeny między serwerami. Dzięki odpowiedniej edycji pliku hosts, możemy natychmiast sprawdzić, czy nasza strona została poprawnie przeniesiona – bez konieczności czekania na propagację serwerów DNS.

Plik ten znajduje się zarówno w Windowsie, Linuxie czy na systemie MacOS. W każdym z wymienionych systemów znajdziemy go pod inną ścieżką. W tym artykule zajmiemy się edycją pliku hosts w systemie Linux.

Nie korzystasz z systemu Linux?
Sprawdź gdzie znajdziesz ten plik w pozostałych systemach:
Plik hosts w systemie Windows
Plik hosts w systemie MacOS

Ścieżka do pliku hosts w systemie Linux:

/etc/hosts

Jak edytować plik hosts w systemie Linux?

Aby edytować plik hosts w systemie Linux należy uruchomić konsolę i wpisać poniższą komendę (zależnie od edytora tekstowego):

Otwieranie hosts przy użyciu Sublime-text

sudo subl /etc/hosts

Po poprawnym wykonaniu komendy wyświetli się nam okno programu sublime-text w którym wystarczy wpisać adres IP serwera oraz domenę, która ma na ten serwer wskazywać.

Edycja pliku hosts w Sublime w systemie Linux

Otwieranie hosts przy użyciu nano

sudo nano /etc/hosts

W przypadku braku dostępu do GUI, warto skorzystać z alternatywnego edytora jakim jest nano lub vim. Po wykonaniu komendy i wpisaniu hasła do użytkownika w naszej konsoli uruchomi się edytor tekstowy z aktualną zawartością pliku hosts.

Edycja pliku hosts w nano systemie Linux

Dodatkowa informacja

Ważne, żeby na każdą linijkę przypadał tylko jeden serwer i domena – zapewni to poprawne działanie pliku hosts oraz przejrzystość. Dodatkowo warto wspomnieć, że znak ” # ” (hasztag) pozwala nam na umieszczenie komentarza w pliku. Dzięki komentarzom możemy np. notować sobie adresy IP różnych serwerów lub zapisywać w jakim celu dodaliśmy daną domenę.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Sklep partnerski

Proponowane dla Ciebie

3 myśli na “Gdzie jest (i jak edytować) plik hosts w systemie Linux?”

  1. Bardzo pomocny post. Na systemie Linux nie znam się jeszcze zbyt dobrze więc informacje w poście są dla mnie bardzo przydatne 🙂

Komentarze zostały wyłączone.