Plik hosts służy do lokalnej modyfikacji wskazywanego przez serwery DNS – adresu IP serwera dla poszczególnej domeny. Możliwość dokonania takiej modyfikacji idealnie przydaje się podczas przenoszenia domeny między serwerami. Dzięki odpowiedniej edycji pliku hosts, możemy natychmiast sprawdzić, czy nasza strona została poprawnie przeniesiona – bez konieczności czekania na propagację serwerów DNS.
Plik ten znajduje się zarówno w Windowsie, Linuxie czy na systemie MacOS. W każdym z wymienionych systemów znajdziemy go pod inną ścieżką. W tym artykule zajmiemy się edycją pliku hosts w systemie Linux.
Nie korzystasz z systemu Linux?
Sprawdź gdzie znajdziesz ten plik w pozostałych systemach:
– Plik hosts w systemie Windows
– Plik hosts w systemie MacOS
Ścieżka do pliku hosts w systemie Linux:
/etc/hosts
Jak edytować plik hosts w systemie Linux?
Aby edytować plik hosts w systemie Linux należy uruchomić konsolę i wpisać poniższą komendę (zależnie od edytora tekstowego):
Otwieranie hosts przy użyciu Sublime-text
sudosubl /etc/hosts
Po poprawnym wykonaniu komendy wyświetli się nam okno programu sublime-text w którym wystarczy wpisać adres IP serwera oraz domenę, która ma na ten serwer wskazywać.
Otwieranie hosts przy użyciu nano
sudonano /etc/hosts
W przypadku braku dostępu do GUI, warto skorzystać z alternatywnego edytora jakim jest nano lub vim. Po wykonaniu komendy i wpisaniu hasła do użytkownika w naszej konsoli uruchomi się edytor tekstowy z aktualną zawartością pliku hosts.
Dodatkowa informacja
Ważne, żeby na każdą linijkę przypadał tylko jeden serwer i domena – zapewni to poprawne działanie pliku hosts oraz przejrzystość. Dodatkowo warto wspomnieć, że znak ” # ” (hasztag) pozwala nam na umieszczenie komentarza w pliku. Dzięki komentarzom możemy np. notować sobie adresy IP różnych serwerów lub zapisywać w jakim celu dodaliśmy daną domenę.