Chcąc zacząć przygodę z własną stroną internetową trzeba przemyśleć wiele kwestii. Wiele zależy od tego, czego dotyczyć będzie nasza strona. Czy będzie to sklep, czy może prywatny blog, a może wizytówka naszej firmy? Po wybraniu odpowiedniej domeny, przychodzi czas na wybór hostingu dla naszej strony internetowej, czyli na wybór miejsca, w którym znajdą się pliki naszej strony.
Jaki hosting wybrać?
Wybór samego hostingu, jak I dobranie odpowiedniego pakietu zależy przede wszystkim od wielkości naszej strony, oferowanych usług, czy ilości użytkowników, którzy jednocześnie będą ją odwiedzać. Dla przykładu sklep internetowy, który posiada kilkanaście tysięcy produktów I który codziennie odwiedza kilka tysięcy użytkowników, będzie potrzebować szybki serwer, który będzie w stanie obsłużyć dużą ilość zapytań jednocześnie oraz wystarczająco przestrzeni, by pomieścić wszystkie zdjęcia I opisy produktów. Natomiast strona, która będzie jedynie wizytówką firmy, zawierającą kilka podstron informacyjnych oraz formularz kontaktowy, może bezproblemowo działać na słabszym (I tańszym!) hostingu.
Na skróty:
- Najtańszy hosting – Hosting House
- Średnia półka – CyberFolks
- Średnia półka – AttHost
- Dla zaawansowanych – Digital Ocean
Tani hosting www
Charakteryzuje się przede wszystkim znacznie niższą ceną na tle innych hostingów www, kosztem wydajności I dostępnej przestrzeni. Idealnie nada się dla stron informacyjnych, małych blogów, czy wizytówki Twojej firmy.
Tanim hostingiem www jest na przykład HostingHouse.pl, który oferuje hosting już od 15 złotych ZA ROK! Jest to zdecydowanie konkurencyjna cena. W zestawie za 15 złotych znajdziemy darmowy certyfikat SSL, 1GB pojemności, 50GB transferu oraz możliwość podpięcia do 10 stron internetowych!
Aktualna oferta HostingHouse:
Sklep internetowy – hosting CyberFolks
Sklep internetowy docelowo ma zgromadzić jak największą ilość użytkowników – w zależności od asortymentu naszego sklepu I ilości oferowanych produktów, będziemy musieli dobrać odpowiednio pojemny serwer. Tu nie powinniśmy już oszczędzać na hostingu, gdyż im szybszy/wydajniejszy on będzie, tym szybciej I przyjemniej użytkownicy będą mogli robić zakupy w sklepie! Z pewnością warto przyjrzeć się ofercie CyberFolks (dawniej LinuxPL).
W cenie ok. 110 złotych za rok (za pierwszy rok, później ok. 430 złotych) oferują oni nie tylko świetnie wsparcie, ale także pomoc w migracji strony internetowej z innego hostingu, rozszerzoną ochronę przed atakami DDoS, dyski SSD, dostęp SSH, darmowy certyfikat SSL oraz przechowywanie kopii zapasowych naszego sklepu z ostatnich 14 dni!
Aktualna oferta CyberFolks:
Alternatywa dla Cyberfolks? Poznaj AttHost!
Równie dobrym hostingiem (a czasem nawet lepszym) może okazać się AttHost. Posiadają w swojej ofercie tanie hostingi, które w jakości nie odstępują droższym hostingom. Dodatkowo umożliwiają oni darmowe 14 dni do przetestowania ich usług. Dzięki temu możecie dodać u nich swoją stronę i sprawdzić jej prędkość, a także oferowane przez ten hosting funkcjonalności! – AttHost posiada także swój własny, autorski panel. Dodatkowo posiadają oni bardzo dobre wsparcie techniczne(w przypadku awarii sklepu będzie to bardzo cenne), które pomoże nawet w nietypowych sytuacjach.
Potrzebujesz coś bardziej zaawansowanego? – Digital Ocean!
Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, wtedy z pewnością warto zainwestować trochę swojego czasu i samemu stworzyć sobie swój własny serwer hostingowy. Dla takich osób serdecznie polecamy usługi Digital Ocean. Możecie tam zakupić swój własny server VPS (tzw. droplet) i skonfigurować go jak tylko chcecie! Dodatkowo Digital Ocean udostępnia gotowe do instalacji obrazy serwerów, dzięki którym za pomocą jednego kliknięcia będziecie mieli gotowy i odpowiednio skonfigurowany serwer z zainstalowanymi aplikacjami. Cena najtańszego serwera VPS dostępnego w ofercie DO nie odbiega znacznie od kont hostingowych ze średniej półki cenowej.
Cena naszego dropletu/serwera VPS, zależy od tego jak go sobie „zbudujemy”. Przy zamawianiu serwera, mamy możliwość wyboru systemu operacyjnego, który tam się będzie znajdować, możemy też przeszukać gotowe zestawy, z preinstalowanymi aplikacjami i gotową konfiguracją. Możemy również wybrać lokalizację serwerowni, w której będzie znajdował się nasz serwer, czy jego podzespoły (tj. RAM, procesor, czy pojemność dysku).
Podsumowując
Dobranie odpowiedniego hostingu, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb oraz naszego budżetu. Nie warto tu kierować się zasadą im droższe tym lepsze. Jeśli potrzebujemy mocnego serwera na tysiące zapytań miesięcznie i mamy przeciętny budżet, warto sprawdzić ofertę AttHost. Natomiast jeśli potrzebujemy serwera dla naszego małego bloga, czy dla strony informacyjnej naszej firmy – wtedy warto skorzystać z oferty HostingHouse. Hosting w cenie 15-50 złotych to naprawdę niska cena na tle konkurencji, gdzie ceny potrafią sięgać kilkuset, czy nawet paru tysięcy złotych za rok. W przypadku, gdy potrzebujemy czegoś dopasowanego do naszych potrzeb, wtedy najlepszym wyborem, może okazać się, nie hosting, a serwer VPS. Hosting w większości przypadków jest współdzielony, co może trochę spowalniać naszą stronę, np. gdy nasz „sąsiad” obciąża serwer zbyt mocno. W takim przypadku serwer VPS może okazać się idealnym rozwiązaniem 🙂