Porady

Kopia zapasowa – trzymać na dysku przenośnym, czy w chmurze?

Dlaczego kopia zapasowa jest tak ważna? Codziennie każdy z nas ma do czynienia z komputerem, czy to w pracy, czy w domu. Na owym komputerze, niezależnie, czy jest on pod postacią laptopa, komputera stacjonarnego, czy tabletu – przechowywane są nasze pliki. Jedne są dla nas nieistotne, drugie mogą być ważne a jeszcze inne bardzo ważne!

Najzwyklejsza awaria dysku twardego w naszym komputerze, może doprowadzić do utraty naszych wspomnień, efektów pracy czy innych ważnych dla nas plików. Większość z nas ma w swoim komputerze zwykłe dyski twarde HDD (talerzowe). W środku dysków HDD pracują elementy mechaniczne, które jak każdy mechanizm mogą ulec uszkodzeniu. Oczywiście istnieje możliwość odzyskania danych, lecz czasem może to być niemożliwe z powodu zbyt dużych uszkodzeń. Ponadto wiąże się to z dodatkowymi – często niemałymi – kosztami, w przypadku oddania naszego dysku do specjalistycznej firmy. Posiadając jednak kopię zapasową naszych najważniejszych danych w przypadku awarii, możemy się ustrzec takich problemów! Wystarczy nam kupić nowy dysk do komputera, przenieść na niego pliki z kopii zapasowej i problem z głowy.

Przedstawimy Wam dwa najwygodniejsze sposoby, na to gdzie taka kopia zapasowa może być przechowywana.

Kopia zapasowa w chmurze internetowej

mem kopia zapasowa w chmurze

Chmura internetowa to z pewnością jeden z najpopularniejszych sposób na przechowywanie danych. Istnieje wielu dostawców, którzy pozwolą nam przechowywać swoje dane na ich serwerach za darmo. Warto korzystać z dostawców, którzy są zaufani – w końcu chcemy powierzyć im przechowywanie ważnych dla nas plików. Przykładowymi dostawcami takich usług są np.: OneDrive , Dysk Google, czy Dropbox. Żeby skorzystać z ich usług wystarczy się zarejestrować i już na starcie otrzymamy darmową przestrzeń dyskową na nasze potrzeby. Po rejestracji wystarczy wysłać nasze pliki na serwer. Skoro ma być tam przechowywana kopia zapasowa plików, które są dla nas ważne, warto dobrze zabezpieczyć nasze konto u wybranego dostawcy. Najłatwiej zrobić to korzystając z długiego i unikalnego hasła, składającego się z wielu znaków. Dodatkowo warto zabezpieczyć takie konto przy użyciu weryfikacji dwuskładnikowej / dwuetapowej. Dzięki temu rozwiązaniu nawet jeśli ktoś zaloguje się na nasze konto naszym hasłem, będzie musiał podać kod, który dostaniemy np. poprzez SMS lub e-mail.

Kopia zapasowa przechowywana w chmurze jest z pewnością dobrze zabezpieczona przed utratą danych. Popularni dostawcy nie trzymają naszych plików tylko na jednym serwerze. Identyczne kopie naszych plików znajdują się przynajmniej na kilku (lub nawet kilkunastu) różnych serwerach. Dzięki temu w przypadku awarii dowolnego serwera, użytkownik nadal może dostać się do swoich plików. Wadą takiego rozwiązania jest z pewnością konieczność przesyłania wszystkich plików przez łącze internetowe. Będzie to uciążliwe, gdy mamy do przesłania np. kilkadziesiąt GB danych (np. zdjęć i filmów) na serwer. Fakt, że trzeba zrobić to tylko raz. Dodatkowo ogranicza nas przestrzeń dostępna na serwerze u danego dostawcy. Przykładowo na Dysku Google aktualnie w darmowym pakiecie jest to 15GB pojemności. W zupełności wystarczy to do przechowywania naszych dokumentów. Jednak w przypadku zdjęć i filmów mogłoby to być zbyt mało. W takim przypadku konieczne byłoby kupienie dodatkowej pojemności, która dostępna jest najczęściej w formie abonamentu.

Aktualna oferta od Google Drive:

oferta google drive

Jak widać w cenie 8,99 złotych miesięcznie lub 89,99 złotych rocznie możemy otrzymać aż 100 GB pojemności. W cenie kilku kaw za rok, możemy otrzymać nie tylko dużą pojemność, która powinna wystarczyć większości osób, ale też dostęp do supportu Google, czy możliwość współdzielenia naszej przestrzeni dyskowej z członkami rodziny. Jeśli jednak nie chcecie płacić abonamentu, za przechowywanie Waszej kopii zapasowej, a dostępne darmowe 15 GB to za mało.. wtedy na pomoc przychodzą nam dyski przenośne.

Własny dysk przenośny

Drugim sposobem przechowywania naszej kopii zapasowej są dyski przenośne. Rodzajów dysków przenośnych jest sporo, skupimy się więc na dwóch najpopularniejszych: Dyski USB (Pendrive) oraz Dyski przenośne zewnętrzne. Plusem tego rozwiązania jest na pewno brak konieczności płacenia stałego abonamentu. Wystarczy raz zapłacić za zakup takiego dysku i możemy się nim cieszyć tak długo, jak będzie on sprawny.

Dysk USB / Pendrive – Jedna z najpopularniejszych form dysków przenośnych, które są wykorzystywane do przechowywania i przenoszenia danych. Pendrive z pewnością cechuje się niską ceną (która zależy oczywiście głównie od jego pojemności). Najczęściej można spotkać się z tymi dyskami o pojemnościach 8/16/32/64/128 GB, rzadziej 256 GB i wzwyż. Idealny do przechowywania kopii zapasowej dokumentów, czy mniej ważnych plików.

Dyski przenośne (zewnętrzne) – W przypadku tych dysków musimy z pewnością liczyć się z wyższą ceną, jednak oferują one często znacznie więcej funkcjonalności. Warto zainteresować się dyskami, które pozwalają na transport poprzez złącze USB-C / USB 3.1, dzięki któremu transport nawet dużych plików, będzie trwał znacznie krócej, niż w przypadku USB 2.0, czy SATA. Dodatkowo ze względu na większą prędkość odczytu i zapisu, a także na mniejszą awaryjność – warto wybrać dysk SSD, zamiast dysku HDD. Takie dyski często mają też możliwość zaszyfrowania naszych danych przy pomocy hasła, co dodatkowo zabezpieczy naszą kopię zapasową. Idealnie nada się do przechowywania kopii zapasowej większych plików, zdjęć, ważnych dokumentów itd. Osobiście możemy polecić dyski od firmy Western Digital z serii MyPassport. Mają oni autorskie oprogramowanie do szyfrowania danych na dysku przy pomocy hasła, posiadają oni w ofercie również dyski o różnych pojemnościach, które charakteryzują się eleganckim i przyciągającym oko designem. Dyski w ich ofercie posiadają również złącza USB typu C, które pozwalają na szybki transfer plików.

Podsumowując, według nas najlepszym oraz najbezpieczniejszym sposobem jest chmura. Na niej nasza kopia zapasowa, będzie najbezpieczniejsza oraz dostępna niezależnie od tego gdzie jesteśmy oraz z jakiego urządzenia korzystamy. Natomiast, jeśli potrzebujemy dużej przestrzeni lepiej zainwestować w dysk zewnętrzny, ponieważ będzie to dużo tańszym rozwiązaniem, niż stała subskrypcja. Wybierając sposób zastanówcie się ile miejsca, potrzebuje Wasza kopia zapasowa, oraz czy musicie mieć do niej dostęp cały czas, czy może np. tylko w określonym miejscu (np. biuro / dom).

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Porady

Zaawansowane Googlowanie – czyli 9 operatorów wyszukiwania, które mogą Ci się przydać

Dziś wyjaśnimy, czym jest operator wyszukiwania i dlaczego warto z nich korzystać. Zapraszamy! Korzystasz z wyszukiwarki Google? Z pewnością! Ze wszystkich osób,
Porady

Jak przyspieszyć transfer plików przez FTP w programie FileZilla?

Pobieranie plików z zewnętrznego serwera na nasz komputer, przy użyciu programu FileZilla nie należy do najszybszych sposobów transferu pliku poprzez