Kopia zapasowa – trzymać na dysku przenośnym, czy w chmurze?

Codziennie większość ma do czynienia z komputerem, czy to w pracy, czy w domu. Na owym komputerze, naszym telefonie i różnych innych urządzeniach przenośnych czy stacjonarnych znajdują się nasze pliki. Jedne są nieistotne, drugie ważne a jeszcze inne bardzo ważne! Powinniśmy dbać o ich bezpieczeństwo tak jak chociażby o pieniądze na koncie bankowym.

Jeżeli nie chcemy mieć do czynienia z wielkim zdziwieniem, bądź frustracją z powodu utraty plików powinniśmy zadbać odpowiednio o ich bezpieczeństwo. W przypadku danych takich jak na przykład muzyka, dokumenty tekstowe, bądź cenne chyba dla każdego zdjęcia czy filmy najlepszym i myślę, że najsłuszniejszym sposobem będzie kopia zapasowa. Zwykła awaria dysku twardego (która zdarza się dość często) może doprowadzić do utraty naszych wspomnień, efektów pracy czy innych plików. Większość z nas ma w swoim komputerze zwykłe dyski twarde, mechaniczne,czyli talerzowe. W środku pracują elementy mechaniczne, które jak każdy mechanizm może ulec uszkodzeniu. Oczywiście istnieje możliwość odzyskania danych, lecz często jest to niemożliwe z powodu zbyt dużych uszkodzeń. Posiadając kopię zapasową naszych najważniejszych danych, kupujemy nowy dysk, przenosimy na niego pliki z kopii zapasowej i problem z głowy. Przedstawię dwa najwygodniejsze i praktycznie niezawodne sposoby przechowywania danych, czyli tzw. kopii zapasowej.  

Cloud Computing- czyli Chmura

Poruszając we wstępie temat kont bankowych i zawartych na nich środków , musimy wspomnieć o bezpieczeństwie, które jest ponad wszystko. Działanie konta bankowego można porównać do… chmury! Tak, chmury internetowej np OneDrive od Microsofta, czy Dysk Google, bądź Dropbox. Nasze pliki, tak jak pieniądze są w naszym posiadaniu, lecz nie materialnym. Mamy je w takim jakby „magazynie” i w każdej chwili możemy je „wyjąć”, bądź „włożyć” nowe. Wytłumaczę dokładniej jej działanie. Zatem tworzymy konto na chmurze, przenosimy nasze pliki (zazwyczaj mamy dostępne np. 2GB, by rozszerzyć pojemność naszej chmury należy wykupić subskrypcję), pliki trafiają do bazy danych danej firmy, która jest tworzona z wielu serwerów, oznacza to, iż w razie ewentualnej awarii któregoś z serwerów nasze pliki nie zginą, ponieważ utrzyma je inny serwer. Nasza kopia zapasowa będzie przechowywana, a my mamy do niej dostęp na komputerze i chociażby smartfonie cały czas, 24 godziny na dobę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ praktycznie jedyne zagrożenie utraceniem plików to… nasza pamięć, gdy zapomnimy hasła do konta w chmurze.

Dyski przenośne

Drugim sposobem przechowywania naszej kopii zapasowej są dyski przenośne. Dysk przenośny to jest bardzo ogólne określenie, ponieważ na rynku mamy do dyspozycji różnej pojemności pendrivy, karty pamięci, płyty (których raczej się nie stosuje do kopii zapasowej, lecz nośnik to nośnik.).

Pendrivy to właśnie one są dziś najpopularniejszym nośnikiem danych. Posiadają różne pojemności, myślę, że najoptymalniejsza to 32 bądź 64 gigabajty. Może on nam posłużyć do trzymania ważnych plików np. związanych z naszą pracą. Pendrive jest mały co wiąże się z dużą poręcznością, możemy go wszędzie zabrać i schować. 

Według mnie do przechowywania kopii zapasowej najlepszy jest zewnętrzny dysk twardy, który jest dyskiem SSD (Solid State Drive– elektroniczny, działa tak jak pendrive). Klasycznego HDD (Hard Disk Drive- mechaniczny, talerzowy) raczej nie polecam, ponieważ jest większe prawdopodobieństwo awarii oraz jest wolniejszy. Taki dysk może sobie leżeć na półce w domu a na nim nasza kopia zapasowa. Możemy po niego sięgnąć w każdej chwili oraz mają zazwyczaj dużą pojemność (nawet 4 Terabajty,czyli 4096 GB).

Podsumowując, według mnie najlepszym oraz najbezpieczniejszym sposobem jest chmura. Na niej nasza kopia zapasowa, będzie najbezpieczniejsza oraz dostępna niezależnie od tego gdzie jesteśmy oraz z jakiego urządzenia korzystamy. Natomiast, jeśli potrzebujemy dużej przestrzeni lepiej zainwestować w dysk zewnętrzny, ponieważ będzie to dużo tańsze rozwiązanie niż subskrypcja na ogromną przestrzeń jak np. 2 terabajty. Wybierając sposób zastanówcie się ile potrzebuje miejsca wasza kopia zapasowa oraz czy musicie mieć do niej dostęp cały czas.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Proponowane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *