Porady

Zaawansowane Googlowanie – czyli 9 operatorów wyszukiwania, które mogą Ci się przydać

Dziś wyjaśnimy, czym jest operator wyszukiwania i dlaczego warto z nich korzystać. Zapraszamy!

Korzystasz z wyszukiwarki Google? Z pewnością! Ze wszystkich osób, które korzysta z wyszukiwarek internetowych, aż ok. 92% internautów, wybiera wyszukiwarkę Google (według aktualnych danych ze StatCounter.com).
Często szukając jakiejś informacji mamy jakieś konkretne wymagania do wyników wyszukiwania. Może to być np. cena przedmiotu, którego szukamy. Konkretne wyrażenie, na którym chcielibyśmy, żeby skupiła się wyszukiwarka. Czasem chcemy skupić się tylko na plikach o rozszerzeniu pdf/docx. A czasem na wynikach z konkretnej witryny. Przeciętny użytkownik, może opisać swoje wymagania na wiele różnych sposobów, a Google niekoniecznie zrozumie, czego konkretnie szukamy.

Jak pozwolić wyszukiwarce Google nas zrozumieć? 🔍

Odpowiedzią na to pytanie są operatory wyszukiwania. Osoby, które pracują w agencjach marketingowych korzystają z nich codziennie, gdyż wyszukiwarka Google jest ich narzędziem pracy. Ten wpis skupi się jednak na takich operatorach, które mogą przydać się każdemu internaucie.

Operatory wyszukiwania, to nic innego, jak specjalne słowa kluczowe, które przeglądarka ma zaprogramowane i dokładnie rozumie. Google nie musi tutaj nic wyczytywać z kontekstu naszego zdania, które zostało mu przez nas przekazane. Dzięki temu unikniemy nieporozumień i pozwolimy przeglądarce Google dokładnie zrozumieć, czego aktualnie szukamy.

Przejdźmy do przykładów tego, jak operatory wyszukiwania są wykorzystywane w praktyce.

1. Ścisłe dopasowanie (,,”)

Napisanie szukanej frazy w cudzysłowie powoduje, że wyszukiwarka będzie szukać dokładnie takiego wyrażenia jak podane. W identycznej kolejności i z taką samą pisownią. Jest to szczególnie przydatne przy szukaniu jakiegoś tekstu, którego znamy mały fragment, np. tekst piosenki.

Dla przykładu: Zapamiętując kilka słów z piosenki np. „drogę” i „znaki na niebie” z oryginalnego wersu brzmiącego w całości „Drogę wskazują mi znaki na niebie” jesteśmy w stanie znaleźć piosenkę polskiego rapera. Wpisując je w cudzysłowie. Nasze zapytanie do wyszukiwarki będzie wyglądać tak:

"drogę" "znaki na niebie"

W ten sposób prosimy wyszukiwarkę Google o wyświetlenie nam tylko tych wyników, które zawierają te słowa, w taki sam sposób odmienione i w tej kolejności.

Oto uzyskany wynik dla powyższego wyszukania:

operator wyszukiwania ścisłe dopasowanie - znak cudzysłowie

dla porównania, spróbujemy wykonać to samo zapytanie, ale bez wykorzystywania operatora ścisłego dopasowania. Oto uzyskane wyniki:

Jak widać dla tego samego zapytania, ale bez operatorów ścisłego dopasowania, dla fragmentu utworu rapera, pojawiły się treści religijne. To właśnie idealny przykład tego, jak bardzo takie operatory wyszukiwania mogą ułatwić komunikowanie się z wyszukiwarką.

Polecane: Jak przyspieszyć transfer plików przez FTP w programie FileZilla?

2. Wyniki z konkretnej strony

Ten operator może być szczególnie przydatny, jeśli jakaś strona, na której szukamy pewnej informacji, nie posiada własnej wyszukiwarki. Z pomocą przychodzi nam operator „site:„. Z jego pomocą możemy zawęzić wyszukiwane informacje do jednej strony. Dla przykładu, gdybyśmy chcieli znaleźć wszystkie treści związane z systemem Linux na naszym blogu, skorzystamy z takiego zapytania:

site:backupuj.pl linux

Oto rezultat dla powyższego zapytania:

3. Podobne strony

Ten operator może być szczególnie przydatny, jeśli chcesz zgłębić wiedzę w jakimś zakresie i szukasz nowych źródeł wiedzy. Załóżmy, że szukasz najnowszych informacji o bezpieczeństwie komputerowym. Oczywistym wyborem są tutaj takie strony jak niebezpiecznik.pl, sekurak.pl, czy zaufanatrzeciastrona.pl. Zobaczymy, co na to Google!

Wpisujemy nasze zapytanie…

related:niebezpiecznik.pl

..i oto uzyskana od Google odpowiedź, która potwierdza nasze przypuszczenia 🙂

4. Cache strony

Czy zdarzyło się Wam wygooglać stronę, która idealnie pasowała do Waszego wyszukania.. ale po kliknięciu w nią okazywało się, że nie działa? Być może to tymczasowy błąd, ale Ty chcesz się dostać do treści, która tam się znajduje / znajdowała? Google pozwoli Ci to zrobić! Roboty Google przeglądając strony internetowe, tworzą tzw. cache, czyli pamięć podręczną lub mówiąc prościej, tworzą sobie swoją kopię strony. Warto wspomnieć, że jej wygląd/stylistyka nie zawsze będą wyglądać tak, jak wyglądałyby w oryginale, ale sama treść powinna być bez zmian.

Aby sprawdzić cache, należy skorzystać z operatora „cache:” po którym należy podać adres URL lub samą domenę (jeśli chcemy sprawdzić stronę główną)

cache:domena.pl

5. Łączenie zapytań

Operatory do łączenia zapytań to AND oraz OR (analogicznie można skorzystać ze znaku pionowej
kreski „|”).

Przykładowe wyszukanie:

site:backupuj.pl linux OR windows

I rezultat powyższego wyszukania

6. Sprecyzowanie rozszerzenia pliku

Ten operator może być szczególnie przydatny, jeśli szukamy konkretnie wyników w postaci plików. Możemy w ten sposób zawęzić wyniki tylko do np. plików pdf / docx / txt / xlsx

Przykładowe zapytanie:

poradnik html filetype:pdf

W wyniku takiego wyszukania otrzymamy listę plików o rozszerzeniu pdf dotyczących frazy „poradnik html”

7. Wykluczenie frazy/strony

Wykluczenia frazy z wyników wyszukiwania będzie szczególnie przydatne jeśli fraza, której szukamy ma więcej niż jedno znaczenie. Dla przykładu możemy szukać informacji o zamku w drzwiach, ale fraza zamek dla Google może oznaczać również zamek jako budynek, czy zamek w np. kurtce. Analogicznie fraza jaguar może oznaczać zarówno samochód jak i zwierzę. Warto więc pomóc wyszukiwarce Google dokładnie zrozumieć co chcemy znaleźć.

Polecane: Jak zalogować się do bazy danych, do której dostęp jest tylko dla połączeń z localhost?

Przykładowe zapytanie:

zamek -drzwi

Dzięki takiemu wykorzystaniu wykluczania otrzymamy tylko wyniki, które dotyczą zamków, ale z wykluczeniem wszystkich wyszukań dotyczących drzwi.

8. Synonimy

Do wyszukiwania synonimów wykorzystujemy znak „~„. Możemy z tego skorzystać w przypadku, gdy szukamy konkretnego zdania i nie jesteśmy pewni odmiany jednego ze słów. Możemy też z tego skorzystać, gdy chcemy poszerzyć nasze wyszukiwanie o różne odmiany wybranego słowa.

poradnik ~skrypt windows

Zwróci nam to wyniki dotyczące: poradników tworzenia skryptów w systemie Windows. Jednak przez zastosowanie znaku ~ przed frazą skrypt, Google zwróci również wyniki zawierające różne odmiany tej frazy.

Najprościej można zauważyć działanie tego operatora, patrząc na ilość zwróconych wyników przed i po jego zastosowaniu.

Przed zastosowaniem operatora tyldy(~): (523,000 wyników)

Po zastosowaniu operatora tyldy(~): (538,000 wyników)

9. Brakujący wyraz

Ten operator jest szczególnie przydatny, gdy po prostu zabraknie nam słowa.. W miejsce brakującego słowa, wystarczy wstawić gwiazdkę. Dzięki temu wyszukiwarka Google wyświetli nam wszystkie wyniki, które pasują do naszego zapytania i zawierają dowolne słowo w miejscu naszej gwiazdki.

Jeśli z jakiegoś powodu próbowałeś znaleźć nazwę piosenki, której słowa zaczynały się np. korzystając z podanego już przykładu w punkcie pierwszym: „drogę” i kończyły się na słowa „znaki na niebie”, ale nie znamy słowa, które znajdowało się pomiędzy. W takim przypadku pomocny okaże się właśnie operator gwiazdki (*).

drogę * znaki na niebie

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, Google w miejsce naszego operatora gwiazdki wstawił brakującą frazę „wskazują mi”, co w rezultacie odnalazło tytuł piosenki.

Podsumowanie

Podaliśmy tylko część istniejących operatorów wyszukiwania, które według nas są jednymi z bardziej przydatnych. Z pewnością operatory mogą się przydać w codziennej pracy, czy nauce, gdy musimy skorzystać z wyszukiwarki. Wiecie już czym są operatory i w jakich sytuacjach mogą się one Wam przydać. Jeśli szukacie dodatkowych operatorów wyszukiwania w Google, zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej dokumentacji od Google.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Porady

Jak przyspieszyć transfer plików przez FTP w programie FileZilla?

Pobieranie plików z zewnętrznego serwera na nasz komputer, przy użyciu programu FileZilla nie należy do najszybszych sposobów transferu pliku poprzez
Porady

Kopia zapasowa – trzymać na dysku przenośnym, czy w chmurze?

Dlaczego kopia zapasowa jest tak ważna? Codziennie każdy z nas ma do czynienia z komputerem, czy to w pracy, czy